Disposables vs carts - what’s the verdict?
Anyone tried the disposables? What are your pros and cons! I usually get carts but was thinking about trying the disposables for vacation! (I can’t stand the thought of cracking a cart and losing all the precious oil!)
ALSO-
@HappyTrees will you get putting more vapes on anytime soon? You guys are just amazing, and I appreciate your quick shipping and sweet service!!
Comments
Most of the disposables I have bought have been pretty good but some have stopped working before they were used up.
Yea, there are bound to be a few defective ones here and there, it's usually the charging mechanism or the pull. When you order disposables from any of the shippers test them when you receive them and reach out to me if there are any defective ones.
I was able to get the manufacturer to test individually all of the gold coast ones to make sure they are all working.
Disposables are more convenient, sometimes people think they are more cool looking or more discrete because sometimes people will by sight think its tobacco (until the smell lol) I've occasionally had to pull REALLY HARD if there was some oil in there that dried weird and had huge cough with it.
I prefer the disposables myself for ease of use, however they aren't as economical.
The regular vapes are refillable with the distillate and you can buy some fancy burners with multiple heat settings which can be useful.
So overall it's a matter of preference.
Can someone help me understand, I've never bought disposables before, why are the Merlin Live Resin - Lush disposables considerably cheaper than other regular carts? I would have thought they would be more expensive given they including the pen.
@QuantumFlux They are not cheaper.
2 carts Full Gram Vape Carts are $100
2 vapes 2g Lush Disposables are $155
You might be looking at the price for 1 2g Lush Disposable which is $85. Merlin's wanted to offer new users/customers the choice to buy one.
Sadly, I'm still confused, yes, I'm looking at the 1 2g Lush Disposable at $85. So that is 2g worth that includes the pen for $85, while 2g worth (2 carts of full gram vape carts) is $100. Did I just hit the bowl too hard this week and still confused?
@QuantumFlux the live resin disposables are either $85 for 1 unit (2gs) or $155 for 2 units(4gs). Or you can get just the cart which contains 1 g of oil each for $85 or 2 for $100. At least that’s my 2 cents. 😎
The live resin carts are good! I prefer flower but the more recent carts have been stronger imo.
@QuantumFlux yes, the 2g lush disp appears to be cheaper.
If you are buying 1 2G Lush Disposable then yes, that is cheaper than buying 2 1g Vape carts.
2 2g Disposable Vapes are not cheaper than 2 Full Gram Vape Carts, however you ARE getting more product for less if that is what you mean.
@medboy That is what I meant, phew, guess I don't have to cut down the smoke. Thanks all!